Istota Prawdy

    Prawda jest pojęciem, elementem Rzeczywistości, czyli jako taka nie ma pokrycia w Świecie Materialnym i jest absolutnie względna. Prawdą jest tylko to, co uznamy za prawdę.
    Jednak, tak samo jak moralność, etyka i wolność, tak i prawda stała się pojęciem idealnym. Idealnym, czyli odnoszącym się do świata absolutnych, niezmiennych idei (spuścizna ezoterycznych ślepych zaułków Platona). Prawda stała się w ogólnym przekonaniu cnotą. Po wielokroć, jeśli ktoś został złapany na kłamstwie (nawet na kłamstwie w imię "słusznych idei"), był z całą srogością piętnowany.
    Czym jednak prawda jest w istocie? Prawda, to element Rzeczywistości, posiada zatem przyczynę powstania. Przyczyną ową jest potrzeba ustalenia rzeczy najprawdopodobniejszych (rzeczy, tj. pojęć), takich na których można się oprzeć w syntezie obrazu Świata Materialnego. Im więcej mamy w tym doświadczenia, tym łatwiej dochodzimy do tak zwanej prawdy. W im większym procencie Rzeczywistość opiera się na pojęciach "prawdziwych", tym lepsze jest odwzorowanie Świata Materialnego i innych Rzeczywistości, a co za tym idzie, zwiększa się szansa na sukces przetrwania (to wyjaśnia święte oburzenie osób okłamanych).
    Lecz ludzkość w ogromnej mierze, miast opierać się na logicznym prawdopodobieństwie, opiera się na intuicyjnym bądź kanonicznym świecie ideałów.
    Jakieś pojęcie uznane za ideał, za coś nienaruszalnego, blokuje możliwości poznawcze. Im mniejsze są możliwości kwestionowania pojęć, tym trudniej dojść do ich istoty. Nie pozwalając sobie na zakwestionowanie jakiejś wartości/pojęcia, bo zdaje się ta rzecz należeć do kanonu "świata nienaruszalnych idei", nie pozwalamy sobie na dotarcie do istoty owej sprawy. Bywa również tak, że uporczywie doszukujemy się prawdy idealnej w czymś, w czym nie ma nawet krzty prawdopodobieństwa. Błądzimy wtedy w świecie autoobłudy, który swoje korzenie ma w wielowiekowych złogach pomyłek zbiorowych procesów realiotwórczych
    Wniosek jest więc prosty: w celu zbliżenia się do mitycznego ideału prawdy (tj. zwiększenia prawdopodobieństwa prawdziwości rzeczy "prawdziwych"), zrezygnować należy z poszukiwania owego ideału. Prawdę należy tworzyć, będąc świadomym tego, że prawdą jest tylko i wyłącznie to, za co ją weźmiemy. To daje po raz kolejny potwierdzenie nihilistycznego prawa do rewaloryzacji wszystkich wartości, tym razem w aspekcie mitu prawdy.

    M. Ave (20 sierpnia 2007)